Nový nový a starý 2017

31. prosince 2017 v 0:26 |  Těší mě!
Párkrát jsem napsala shrnutí roku do statusu. Letos to však bylo ale mnohem košatější a status by mi nestačil, proto jsem se pustila do delšího textu.

2017 byl rokem, kdy se pro mě stalo mnoho životních událostí. Zásnuby, některé větší úspěchy, hromada nových zážitků a přátel. Asi to vezmu od toho nejméně podstatného. V první části roku jsem skončila u Svobodných. Otevřela se tím pro mě trochu bublina nevyužitosti, kdy jsem tak plula vzduchem a neměla zas tolik na práci (samozřejmě, že bylo pořád co dělat, ale mám ráda nějaký jasný cíl a úkol a ten byl mimo studií nyní značně rozplizlý). Díky tomu, že jsme se s Urzou více dostali do kolektivu Paralelní Polis, se mi ale otevřela zatím jedna z největších životních příležitostí. Od května jsem se stala členem týmu pro přípravu podzimního Hackers Congressu a dostala za úkol dostat padesát speakerů z celého světa až do místa konání konference. Protože letošní Hackers Congress byl především o kryptoměnách, byla jsem tim hozená mezi pro mě neznámá jména s divokými názvy přednášek, v čemž jsem se na začátku absolutně neorientovala. Během léta jsem však pilným samostudiem zvládla nejen základní background kryptosvěta, ale i trochu té politiky kolem toho. Celá akce proběhla skvěle a s Urzou, který s průběhem také pomáhal, jsme si jí fakt užili. Sice nám jednoho hackera z Ameriky po cestě málem zavřeli, ale vše se povedlo a v říjnu jsem měla možnost se s mnohými z nich i seznámit. Přibližně od té doby mohu taky prohlásit, že mimo Malování a Microsoft Office Word už zvládám i teoretické základy šifrování, vím, k čemu je master seed a hard fork a úspěšně jsem do kryptoměn převedla velkou část svých úspor.

Na Hackers Congressu taky neoficiálně začala kampaň na Urzovu knihu. Musím říct, že jsem na začátku, když jsme se mazlili s přípravou Startovače, počítala tak se 120 tisíci. Konečná částka 2,7 milionu, která z této kampaně udělala jednu z nejúspěšnějších crowdfundingových v republice, je pro mě stále něco neuvěřitelného. Čeká nás pořád docela dost práce, protože všechny přípravy knihy byly dimenzovány na pár desítek tisíc. Protože jsem vydavatelem knihy, už proběhlo i pár úzkostných chvil, protože to začalo být náročné na účetnictví. Na všechno však máme ochotné (i najmuté) lidi, kteří jsou velmi schopní a se vším naštěstí pomůžou, takže mě možná nezavřou. Začíná to ale pro nás s Urzou být téměř práce dohromady na plný úvazek, tak jsem zvědavá, jak se se vším popereme příští rok.

Libertariánům bych ráda věnovala ještě jeden odstavec. Za poslední rok, kdy probíhaly (především) Urzovy přednášky, ale i mnoho dalších akcí - večery od Students for Liberty, Misesova akademie Liberálního institutu, večery v Polis, různé konference - se vytvořila obří komunita lidí. Každý člověk v ní je dost specifický, přesto nás to ale spojuje v tématu svobody a respektu k druhému. Nikdy dřív mi nepřišlo, že máme jako uskupení takovou sílu a že to pro nás s Urzou bude taková naše parta, ve které se budeme všichni na různých akcích pravidelně potkávat a obohacovat. Rozrůstáme se raketovým tempem a myslím, že o celém libertariánském hnutí bude v nejbližších letech (a to nejen díky Urzovi) ještě hodně slyšet. Mám před očima mnoho tváří z přednášek Anarchokapitalismu, kdybych ale začala jmenovat, tak bych buď neskončila, nebo na někoho zapomněla, takže věřím, že všichni ti, co je vám to směřováno, se v tom vidíte. :-)

Zmínit bych se asi řádkem mohla o svém full-time jobu: nevykopli mě. V příštím roce snad dodělám bakaláře na hospodářské politice, medicína taky pokračuje. Pokud jde o nutný update ohledně budoucí lékařské specializace (protože se mě na to ptá někdo tak jednou týdně a už brzy to vážně budu muset řešit), v době, kdy tohle píšu, mám v hledáčku trio praktik - urgent - psychiatr.

--
Od léta jsem zasnoubená. Zbývá mi posledních pár měsíců do jména Urzová a všech náležitých formalit.
Kdybych se na sebe podívala před dvěma lety, nevěřila bych. Jako jo, vždycky jsem se chtěla vdát a relativně brzo mít rodinu. Byla jsem ale nějak v posledních letech vnitřně smířená s tím, že kompatibilního člověka, který by se mnou vydržel a já s ním, těžko najít. Hodně lidí to se mnou mělo těžké a to i přes to, že jsem se většinou snažila. Pak ale přišel Urza a snažení mohlo jít konečně do kytek, protože je úplně stejně divnej jako já. Do té doby, než jsme se seznámili, jsem vůbec nevěděla, že se dva lidi mohou tolik znát a vidět svět tolika různými pohledy, přičemž každý z nich je správně pochopený. A tak se naplánovaly zásnuby a už spolu přes celý ten krátký život plánujeme zůstat. Svatba bude v červenci.

--
Na závěr jsem se chtěla pustit do něčeho trochu více abstraktního, co mi přijde hrozně důležité, ale zároveň to nechci zas tolik konkretizovat, protože existují i věci osobní (dokonce!), které nerada pouštím do veřejných světů.
Mnoho lidí z vás, co mě zná, ví, že jedna z mých největších životních náplní je objevování nových věcí. Jedná se většinou o knihy, nové informace, vědomosti, schopnosti. Umím se poměrně rychle nadchnout téměř pro jakékoliv nové znalosti a sedět u toho usilovně desítky hodin a rozšiřovat si obzory různými směry. Výše už jsem psala o světě kryptoměn, kterému jsem věnovala spíše konec léta. Během celého roku (ale na podzim nejvíce) jsem se stejně usilovně pustila do revize života, hodnot a vztahů. Více to nebudu přibližovat, ale jsem spokojenějším a lepším člověkem, než který byl hozen do víru začátku loňského roku. A to si myslím, že je důležité - zhodnotit to, kde jsme byli před rokem, a na konci dalšího roku být o kus dál. Zde patří rovněž velký dík Urzovi, který mě v tom umí nakopnout a především mi dát skvělou zpětnou vazbu.

Všechno je to dobrý a bude ještě lepší. Hezký celý příští rok!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.