Na východ od ráje

5. července 2016 v 23:33 | Trzs |  Politické
Konečně je za většinou z nás zkouškové a s ním i halda učebnic. Celý rok se těším, až bude léto, protože se zase pustím do nějaké beletrie. Dva různí lidé mi během roku doporučili knihu od Johna Steinbecka - Na východ od ráje (1952). Momentálně jsem přibližně v první třetině, zaujala mě ale jedna kapitola, tak se o ní podělím :-)

"Někdy se člověku rozsvítí v hlavě něco jako slavná svatozář. Stává se to skoro každému. Člověk cítí, jak se to v něm připravuje nebo narůstá, jako když doutnák prohořívá k dynamitu. Cítí zvláštní pocit v žaludku, libost v nervech i v konečcích prstů. Pokožka vychutnává vzduch a každé hluboké nadechnutí je blaženost sama. Zpočátku nám to působí rozkoš, jako když si důkladně zívneme a protáhneme se, v mozku nám najednou zajiskří a celý svět se nám rozzáří před očima. Člověk třeba prožil celý život šedivě, krajina a stromy kolem něho byly ponuré a temné. Události, i ty důležité, ho míjely jako bledé bezvýrazné stíny.
A najednou - ta slavná záře! - a zpěv cvrčků mu zalahodí v uších, vůně země se mu rozezpívá v nozdrách, rozčeřené skvrny světla pod stromy mu oblaží zrak. Člověk se náhle rozlije jako bystřina, plným proudem, a přece ho neubývá. A já si myslím, že význam člověka ve světě se dá měřit intenzitou a počtem takových výbuchů záře. Zasahují každého z nás jednotlivě, ale svazují nás se světem. Jsou mateřským zdrojem veškeré tvůrčí síly a vymezují odlišnost každého člověka od všech ostatních lidí. Nevím, jak tomu bude v budoucnosti. Ve světě dochází k monstrózním změnám, působí v něm síly formující příští časy, jejichž tvář neznáme. Některé z těch sil nám připadají zhoubné, ani ne snad samy o sobě, nýbrž proto, že vedou k vyloučení jiných hodnot, kterých si vážíme. Je pravda, že dva muži unesou větší kámen než jeden muž. Skupina lidí vyrábí automobily rychleji a lépe, než by to dokázal jeden člověk, a chléb z tovární velkopekárny je lacinější a jednotnější. V době, kdy veškerá naše potrava, oblečení i bydlení vzniká složitými metodami masové výroby, ovlivňuje masovost nutně i naše myšlení a vylučuje všechny jiné způsoby myšlení. Masová nebo kolektivní produkce pronikla za našich časů do naší ekonomiky, politiky a dokonce i do našeho náboženství, takže některé národy nahradily ideu Boha ideou kolektivnosti. To je v současné době nebezpečné. Ve světě narůstá napětí, napětí až k prasknutí, a lidé jsou nešťastní a zmatení. V takové době považuji za přirozené a správné položit si některé otázky. V co
vlastně věřím? Zač a proti čemu musím bojovat?
Náš druh je jediný tvořivý druh v přírodě a vládne jenom jedním tvůrčím nástrojem, individuálním lidským mozkem a duchem. Dva lidé ještě nikdy nic nestvořili. Spolupráce nevede k ničemu, ať v hudbě, v umění, v poezii, v matematice nebo ve filozofii. Jakmile jednou dojde k zázraku stvoření, skupina se ho může chopit, stavět na jeho základě a rozvést jej, ale skupina nikdy nic nevynalezne. To nejvzácnější vychází z osamocené lidské mysli. A síly semknuté kolem koncepce skupinovosti dneska té vzácné hodnotě lidské mysli vyhlásily vyhlazovací válku. Ústrky, vyhladovování, potlačování, nucené řízení a ochromující rány usměrňovacího bucharu, to jsou metody, jimiž je pronásledován, svazován, otupován a omamován svobodný, volně vlající duch.
Lidský rod, jak se zdá, se pustil neblahou sebevražednou cestou. A já věřím tomu, že svobodná, zkoumavá mysl lidského jednotlivce je největší hodnota na světě. A za to taky chci bojovat: aby se mohla svobodně a bez usměrňování rozletět, jakým chce směrem. A musím bojovat proti každé ideji, náboženství nebo vládě, která omezuje nebo ničí individualitu. Takový jsem a takové jsou moje cíle. Chápu, proč se systém, založený na určité formuli, musí snažit o zničení svobodného ducha - svobodný duch totiž může svým zkoumáním zničit takový systém. Ovšemže to chápu a nenávidím to a budu proti tomu bojovat za zachování toho jediného, co nás dělí od netvůrčích zvířat. Kdyby se podařilo zhasnout onu záři, jsme ztraceni."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.