Hlavně už aby to skončilo

23. června 2016 v 13:01 | Trzs |  Politické
Chtěla jsem o tom napsat status, ale protože je to trochu delší, hodím to sem.

Dnes je referendum o Brexitu. Hysterie se stupňuje, kampaň obou stran také, místy mi to připomíná naší poslední volbu prezidenta. Jsou tu totiž přítomny některé prvky, které mě tenkrát štvaly úplně stejně. Proto si dnes už nepřeju více, abych otevřela Facebook, byl tam klid, a já si užila přátelský a prosluněný den.

Tady je tedy můj hatebook věcí, které po dnešku snad konečně skončí:


1) Miluju Putina. Prostě protože musím!


Ráda bych žila ve světě, kde existuje jen buď Evropská unie, nebo Sovětský svaz. Nebo možná radši ne. Nechci zde zlehčovat to, že někteří lidé mají z Ruska panickou hrůzu, je to jejich věc. Neskutečně mě ale vytáčí, když mi říkají, co si myslím, a že není jiná možnost. Pokud budu citovat jeden můj asi dva měsíce starý status: "Opravdu lze být euroskeptikem a stejně tak nemít rád i ruský státní systém."


2) Útočíme, ale za svůj názor se nepostavíme

Pokud jste si všimli, mimo jedno VoteLeave selfíčko se držím celkem stranou. Na mé zdi o Brexitu nic nenajdete. Přesto se najde hromada Facebookových přátel, kteří vědí, že jsem euroskeptik, a začnou se rýpat v něčem, co se jim zrovna nelíbí. "To přece nemůžete myslet vážně!" - Ano, můžeme. A aby to nebyla jednostranná diskuze útočníka a obránce, navrhněte prosím vaše řešení, ať můžeme říct "To přece nemůžete myslet vážně!" taky my. Opět zde nemluvím o konkrétních argumentech, ale o stylu diskuze.


3) Tamten euroskeptik řekl blbost, takže si to myslíte všichni

Nepochybuji o tom, že v obou táborech jsou skupiny exotů, které používají argumentační fauly, lži a podobné. Neznamená to ale, že jsme všichni stejní a všichni máme stejné názory. Dokonce to platí i v jedné politické straně. Nic víc k tomu asi dodat nejde.


4) Argumentujeme na straně silnějšího, přestože občas nevíme proč

Mrzí mě, když někteří mí dlouholetí přátelé napíšou, že nechtějí Brexit a dají k tomu snad nejhloupější důvod, který najdou. Nezbavuje mě to pocitu, že si názor udělali spíše podle toho, co je zrovna cool a kdo na tomto názorovém poli stojí. Případně někdy ještě vůbec nedodají, proč si Brexit nepřejí. Úplná paralela před prezidentskými volbami, kdy mnoho známých chtělo Karla, ale taky pořádně nevědělo proč (mimo teda zažitý standard, že Zeman je děsnej).

Važme si svých vzdělaných oponentů, rozšiřují nám obzory. Je mi ale neskutečně líto, když se do diskuze o tomto tématu dostanu s někým dlouholetým známým, po prvním protiargumentu na totální blbinu nám skončí diskuze, a akorát to udělá zlou krev. "Protože já jsem ten asociál a to se dnes nenosí."Určitě máte z posledních týdnů taky své zkušenosti z formy debaty, ať jste na jakékoliv straně. Tyto čtyři jsem nasbírala v podstatě jen asi ze dvou statusů, kde mě někdo vyzval k reakci, a z některých příspěvků přátel, které jsem ani nekomentovala. A protože mě to nebaví, jdu radši ven a večer na pivo.

Brexit stejně nedopadne. Myslím si to. Aspoň ale od zítřka začneme v klidu, láskyplně a bude pokoj :-)

Přežijte to! Ahoj.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vpravo vpravo | 24. června 2016 v 0:57 | Reagovat

Srdečné pozdravení od euronihilisty, Terezo! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.