Dotace na dojíždění zaměstnanců?

24. ledna 2016 v 20:36 |  Politické
Podle reportáže České televize chce Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplácet firmám dotace na dojíždění zaměstnanců, nebo též sponzorovat jejich cestovní náklady. Důvodem k tomu údajně je, že některé firmy v různých koutech České republiky nemohou sehnat zaměstnance, naopak někteří lidé pak nemohou najít práci ve svém regionu.

Dávky by údajně měly rozdávat nejprve úřady práce v regionech, kde jsou s nezaměstnaností největší potíže. Tato částka může být podle ředitele odboru trhu práce na MPSV Jiřího Vaňáska až 5000 korun. Celkové náklady pak podle něj mají být okolo 20 milionů, což může být méně, než vyplácení dávek v nezaměstnanosti.Podpoří tato další dávka motivaci najít si práci?

Podle mě těžko. Pokud v současné době nemají kvůli dávkám někteří lidé motivaci si alespoň nějakou práci najít, podobná dávka to nezlepší, dokud se dá z dávky v nezaměstnanosti vyžít. Pro některé lidi může být pozitivní vyhlídka o pár tisíc většího měsíčního příjmu. Ta by se dala ale navýšit celkem jednoduše i bez plýtvání věřejných výdajů a přerozdělování. Snižte daň z příjmu fyzických osob a výsledný plat se zvýší rovnou ve všech regionech.

Další variantou je pak vyplácení dávek formou negativní daně, které vysvětlím níže.

Dá se řešit zaměstnanost i jinak?

Ano, dá. Stát je pro někoho dobrý sluha, ale zlý pán. Pracovní místa u nás ještě stále ve většině případů vytváří velcí či malí podnikatelé. Čím menší bude jejich finanční zátěž, tím více peněz budou mít na rozvíjení svého podniku a najmutí dalších zaměstnanců. Ulevme zaměstnavatelům na povinných odvodech, administrativě a zjednodušme založení nového podniku. Jen toto ulevení podnikání vytvoří pracovní místa a novou konkurenci na trhu práce. Ne žádná dotace.

Co s dávkami v nezaměstnanosti?

Dávky v nezaměstnanosti se dají zcela přeformátovat na úspornější a motivačnější variantu. Touto variantou je systém vyplácení dávek formou negativní daně. Tento systém zaručuje, že člověk, který si legálně vydělá i pouhé
2000 Kč měsíčně, bude mít ve výsledku větší příjem, než ten úplně nezaměstnaný. Podle vzorce, který by se stanovil, se dá vyplácet více vydělávajícím čím dál menší dávka, přitom budou mít stále více, než kdyby nepracovali vůbec. Pokusím se to naznačit v těchto sloupcích:

PříjemDávkaCelkem
03 0003 000
2 5002 5005 000
5 0002 0007 000
7 5001 5009 000
10 0001 00011 000

(A tak dále. Čísla jsem si vymyslela jen pro princip, neberte je jako platná.)


Proto motivuje tento systém najít si jakoukoliv drobně placenou práci, která nebude muset být na černo (jak to dnes obvykle bývá).


Závěr

Státní dotování dopravy zaměstnancům zvyšuje plýtvání penězi, které není nezbytně nutné. Vytváří prostor pro podvody s trvalým bydlištěm. Zaměstnanost stejně nepomůže reálně a dlouhodobě řešit. Toto řešení můžeme hledat spíše ve snižování daňové zátěže, novém systému dávek a uvolnění vstupu na trh pro nové podnikatele.

Ke konci by bylo vhodné ještě zmínit, že podle Eurostatu byla v prosinci 2015 nezaměstnanost pouhých 4,6 %, což je za posledních šest let nejnižší hodnota a pohybuje se opravdu na hranici minima. Řešení tohoto problému tedy nemusí vůbec být na pořadu dne.
Zdroje:
Eurostat - http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/show.do
Český rozhlas - http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/mpsv-chysta-prispevky-na-dojizdeni-chce-motivovat-lidi-aby-hledali-praci-i-dal-od-domova--1545380
Česká televize - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/216411000100124
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.