O pokulhávající svobodě slova

1. září 2015 v 13:15 |  Politické
V posledních měsících se nám opět vyrojilo mnoho případů, kdy jde někdo před soud za to, co napíše na Facebook nebo hloupého někde řekne.1


Jak na tom tedy poslední dobou se svobodou slova jsme? Uprchlická vlna vyvolala novou "politicky nekorektní" vlnu diskuzí, se kterou můžeme nebo nemusíme souhlasit. Rozeberu tedy znovu "svobodu slova" tak, jak by měla fungoval dle mé představy.

Svoboda slova, jak ji definuje Murray Rothbard, spadá do vlastnických práv člověka. Slovo se vztahuje k vašemu tělu a vy ho vytvoříte. Pokud by tedy svobodu slova někdo omezoval, omezuje tím tudíž vaše právo nakládat s vaším majetkem dle libosti.
Samozřejmě to ale hned neznamená, že může člověk vykřikovat kdekoli co se mu zlíbí. Jednotlivec musí respektovat vlastnická práva druhých osob. Pokud vezmu stejný příklad jako ve své knize2 podává Rothbard, nesmíte v kině začít křičet "Hoří", protože tím narušujete smluvní dohodu diváků a majitele kina "Zhlédnout bez vyrušení film" a pravděpodobně tím majitele kina vlastnicky (i finančně) poškodíte. Stejně tak diváky.

Podobně to platí, když bude někdo třeba placenou reklamou veřejně a na základě nepravdivých faktů pomlouvat jistého výrobce. Výrobce velice pravděpodobně ujde na zisku, přijde o zákazníky a vznikne mu tím škoda na jeho majetkovém vlastnictví. Tento výrobce pak může dát takového lháře k soudu. (Ačkoli s tímhle konkrétně by Rothbard nesouhlasil)

Relevantní je na druhou stranu to, že pokud vám dá soukromý zaměstnavatel práci, můžete se mu smluvně zavázat neprozradit výrobní tajemství, dodržovat lékařskou mlčenlivost a podobně. Tento akt je stále smluvně dobrovolný mězi dvěma osobami, proto naprosto v pořádku.

Ještě zmíním jeden případ, a to podněcování k vraždě nebo krádeži. Člověk k těmto věcem podněcován má stále svobodnou vůli se rozhodnout, jestli trestný čin provede nebo ne. Pokud ano, stává se podněcovatel spolupachatelem. Za povšimnutí u tohoto stojí to, že podobného podněcování k trestním činům jsou i dnes na Facebooku mraky. A také nikdo nepředpokládá, že by se objevila další osoba, která by čin v nátlaku těchto výzev udělala.

Vyjma podobných případů, které nejsou smluvně nastaveny a poškozují majetek určitého jednotlivce, jsem pro svobodu slova absolutní, a to v mluvené i tištěné podobě. Ano, ať se klidně legalizuje nošení hákových křížů. Tito lidé by měli být veřejně pro smích a ne v podmínce nebo za mřížemi. Ať si popírají holocaust, sepíší nenávistné knihy a pro mě za mě i pověsí Stalina na zeď s tím, že "komunisté vlastně nic špatného neudělali".
A teď asi to nejkontroverznější na tomto článku a to, proč článek vychází právě v dnešní době: Ať se zruší trestání rasové, náboženské a jiné nenávisti.

Většina nelibertariánských přátel, co došla až sem, se teď z hrůzou chytila za hlavu. Pokusím se to však vysvětlit několika argumenty a ještě dodat, že jsem naprosto rasově, národově i jinak tolerantní a souhlasím s tím, že žádná ať menšina nebo většina nemá mít lepší nebo horší postavení před zákonem jak ostatní.

1) V souladu s tímto článkem - emočně nenávistný projev nezasahuje do ničího vlastnického práva, trestání takového projevu trestá pouze samotnou emoci
2) Pokud lidé tu nenávist v sobě opravdu cítí, tím, že jí bude stát potlačovat a trestat, lidé se nakloní k extrémistům a jejich nenávist se tak bude dále rozdmýchávat - ano, opravdu, stejně tak to bude platit i u jakékoli státní kampaně "uprchlíci nejsou špatní". Čím více lidem omezíte tuto svobodu slova, tím bude hůře a projevy extrémnější.
3) Nikdy se "tolerance" nedá omezováním svobody slova zařídit absolutně. Dnes se vyžaduje k menšinám, jiným rasám, náboženství, homosexuálům a podobně. Podle stejné logiky bychom pak ale mohli trestat nenávistné projevy vůči fetišistům, prostitutkám, bílým mužům,... Výrok "Jsem hrdý černoch" dnes i v rámci zažité politické korektnosti nikoho nešokuje. "Jsem hrdý běloch" ale vyvolá místy posměch a podezření z extremismu.
4) Opravdu si myslíte, že by tato dekriminalizace vedla k horším projevům, než vidíme dnes třeba na IvČRN, a které nikdo netrestá?

Opravdu nechci říct, že projevy typu "černý tlamy" nebo "táhněte muslimáci" jsou v pořádku. Lidé kategorizující podle rasy, vyznání nebo jiného aspektu jsou podle mě dost omezení, jelikož zapomínají na lidskou individualitu. Jak ale říká slavný citát přisuzován Voltairovi: "Nelíbí se mi, co říkáte, ale až do smrti budu bojovat za to, abyste to mohl říkat svobodně." A nezpůsobuje-li projev explicitně násilí, nemá cenu ho zakazovat.


"Svoboda slova nikdy není absolutní. Nezbavuje zodpovědnosti za následky vůdce gangu, když zařve "zabij ho", ani cestujícího v letadle, který křičí "mám bombu". Nicméně projev by měl být omezen jen tehdy, jestliže je jeho cílem vyvolat fyzické násilí a současně je pravděpodobné, že se mu to podaří, nebo když vážně ohrožuje bezpečnost státu. Ale politická korektnost zašla mnohem dál. Začala kriminalizovat i projevy, které jen uráží nebo podněcují nikoliv násilí, ale pouhou emoci - nenávist." (Anthony Browne, The Retrat of Reason - Úprk rozumu)

Pro úplnost článku ještě přiložím pár příkladů podivných zatčení, které jdou proti svobodě slova v tomto pojetí.

Robin Page (moderátor) strávil noc ve vazbě, protože na projevu prohlásil, že venkované by měli mít stejná práva jako ostatní menšiny. (Zdroj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/2496605.stm)

Svoboda slova v EU? Za urážlivé komentáře uživatelů bude kriminalizován webový portál (Zdroj: http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-64178680-soud-pro-lidska-prava-diskusni-portaly-jsou-odpovedne-za-komentare-svych-uzivatelu)

Na kontroverzního spisovatele Michela Houellebecqa přišla žaloba za "útok na náboženskou skupinu" po tom, co prohlásil, že islám je nejhloupější náboženství. Soud pak případ zamítl. (Zdroj: http://www.theguardian.com/books/2014/dec/16/michel-houllebecq-france-submission-soumission-muslim-islam-president)

Moderátorka Ann Robinson měla ve své show nevhodné poznámky proti Welšanům. Mimo vyhrožování žalobou BBC a požadavku omluvy chtěli poslanci z Commons Welsh Committee vysvětlit, proč se tyto komentáře vůbec odvysílaly (!!!).
(Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1325280/Robinson-tells-Welsh-you-are-weakest-link.html)

Za popírání holocaustu potvrdil soud Williamsonovi padesátitisícovou pokutu (Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1073545-za-popirani-holocaustu-potvrdil-soud-williamsonovi-padesatitisicovou-pokutu)

Mein Kampf nesmí vyjít ani po roce 2015, bude se snažit bavorská vláda (Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mein-kampf-nesmi-vyjit-ani-po-roce-2015-bude-se-snazit-bavorska-vlada-p9h-/zahranicni.aspx?c=A131211_184828_zahranicni_js)

Dnes: Oslavovat smrt běženců? Takoví lidé by měli být podle právníků stíháni (Zdroj: http://www.novinky.cz/krimi/379240-oslavovat-smrt-bezencu-takovi-lide-by-meli-byt-podle-pravniku-stihani.html)

1) Komunistka Semelová půjde kvůli výrokům o Horákové před soud (iDNES) - http://zpravy.idnes.cz/marta-semelova-pujde-kvuli-vyrokum-o-horakove-pred-soud-p25-/domaci.aspx?c=A150825_095808_domaci_san

2) Murray Rothbard - Manifest svobody (část druhá, kapitola šest)

Schvaloval smrt českých vojáků v Afghánistánu, hrozí mu tři roky vězení (iDNES) - http://zpravy.idnes.cz/kesudis-schvaloval-atentat-na-ceske-vojaky-fkc-/domaci.aspx?c=A150615_101620_domaci_pku

Obrázek převzat z Pravého prostoru: http://pravyprostor.cz/svoboda-slova-v-eu-za-urazlive-komentare-uzivatelu-bude-kriminalizovan-webovy-portal/
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tison54321 tison54321 | E-mail | 22. září 2015 v 14:33 | Reagovat

Přes TV Svobodných mě zajímalo, komu bylo svěřeno moderování a s překvapením zjišťuji, že jsi jak já říkám renesanční člověk se širokým spektrem znalostí a zájmů něco jako ten Štefánik po kterém je pojmenována hvězdárna : ) Výjimečných lidí si vážím. S článkem se nedá než souhlasit a má hlavu a patu a ten citát o svobodě slova je snad od Lorda Actona. Zajímalo by mě jaký máš názor na objektivismus Ayn Randové, její pohled na svobodu, který snad jde ještě dále než běžných libertariánů a k nám přeložená kniha Zdroj se dá číst jako detektivka.
David Tisoň, Svobodní Praha 6

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.