Věda, výzkum a vědomosti bez státních peněz a dotací? Funguje to!

26. července 2015 v 19:24 |  Politické
Jak jde čas, již jsme si zvykli, že výzkum je potřeba podporovat, vzdělání sponzorovat a některé projekty by bez peněz z daní nemohly fungovat. Kde jinde by se na to peníze vzaly, navíc v době, kdy se všichni radši baví, než aby šli do muzea?
Proto níže přikládám projekty, které se otevřely a fungují i bez pomoci. Myslím, že těchto je potřeba si obzvláště vážit.


Hradiště Šárka
Za sponzorské dary od právnických a soukromých osob funguje na okraji Prahy acheologický průzkum starého hradiště. Cílem má být mimo průzkumů detektory a povrchových sběrů i 3D a 2D rekonstrukce, ze které bude moci i laická veřejnost jednoduše vidět, jak staré hradiště fungovalo. Na webových stránkách má projekt mnoho podporovatelů i sponzorů. Projekt vede známý blogger a člen Svobodných František Matějka.

http://www.hradistesarka.cz/

Projekt Hydronaut
V pražském Radotíně zase vzniká podvodní výzkumná laboratoř, umožnuje dlouhodobé pobyty lidí pod vodní hladinou a simulace kosmických misí pro tříčlenou posádku. Projekt je přínosný především pro lékařský a psychologický výzkum a za sebe ho hodnotím jako jeden z nejlepších posledních projektů českého kosmického výzkumu.
Financování proběhlo přes Startovač.cz, požadováno bylo 300 tisíc. Nakonec se vybralo 360 tisíc.

http://hydronaut.eu/

Centrum řemesel Botanicus
Skanzen ve středních Čechách, ve kterém se rozhodně nikdo nebude nudit. Jde o malou středověkou vesnici, ve které si za vyměněné groše u pokladny můžete vyrobit třeba keramickou misku, provaz, vlastní papír, svíčku, mýdlo a mnoho dalšího. Pokud vám vyhládne, v místní hospodě připravují maso na grilu, černé pivo, medovinu, nebo si vedle ke stánku skočíte na palačinku nebo do pekárny. Vše je za velice dobré ceny a je to skvělý způsob, jak seznámit děti s historií.
Skanzen spadá pod firmu Botanicus, která vyrábí vlastní přírodní výrobky a kosmetické produkty.


http://www.botanicus.cz/

Vydávání knih - cestopisy, ekonomická literatura
Již jsem se o tom nejednou zmínila, ale přes Startovač se dobře daří i vydávání knih - Mises Institut takhle vydal Rothbardův Manifest svobody (opět se vybralo mnohem více peněz, než bylo požadováno), Martin Pánek přes Startovač vydal svůj cestopis z Ameriky.

Jizerskohorské technické muzeum
Technické muzeum v Jizerských horách se na svých stránkách též pyšní tím, že funguje bez jakékoli státní nebo evropské podpory. Najdete zde výstavu letecké techniky, textilní výroby a energetiky.

http://www.muzeumjizerky.cz/
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.